Cesty na zahradě jako prvek architektury

Cesty jsou velmi důležitými prvky zahradní architektury. Taková dobře umístěná cesta a zvlášt dobře zvolený tvar může zahradu úžasně oživit. Takže pozor, kudy cesta povede.

Cesta u vchodu

Cesta u vchodu by měla prostor zajímavě rozdělit. Neměla by být úzká, pokud je to možné neměla by vést přesně středem předzahrádky přímo cestičkou ode dveří k brance. Plochu lze rozdělit elegantně např takto: chodníček můžeme "zlomit" a vést jeho část šikmo, nebo udělejte přístup do oblouku. Když máte víc prostoru, můžete celou plochu před vchodem vydláždit, tím nic nezkazíte Podívejte, jak to vypadá dobře.

Chodníček kolem domu

Chodníček kolem domu je většinou bez problémů. Když máte málo místa mezi stavbou a plotem, veďte ho těsně podél domu. Když je prostoru víc, můžete si dovolit například toto. Cesta sice kopíruje tvar domu, ale odděluje je kačírková plocha se solitérními rostlinami. Cesta je jakoby součástí okolní kamenné hmoty, ale dům je velmi dobře zvýrazněný.

Cestu trávníkem zvažujte

Když je zahrada velká a toužíte po cestě až do zadní části pozemku, zvažte nejdřív, zda je to nutné, protože trávníková plocha vypadá vždy lépe jako celek. Cesta by neměla plochu moc rozbít, neměla by být rovná, ne úzká a ne příliš široká. Optimální šířka je 80 cm, max 1m. Příkladem vtipného řešení může být: obloukovitě vedená cesta podél vyšších výsadeb, částečně ji pohledově zakryjeme rostlinami. Je to velmi dynamický prvek, vyvolává určité napětí a zvědavost, jak to vypadá vzadu za zatáčkou. Tam může být třaba altánek, pergola nebo lavička.

V malých zahrádkách nejlépe vypadají cesty jen ze šlapáků, kamenných či betonových desek zabudovaných do trávníku.

I když jsou cesty součástí zahrady měli bychom zvolit takový materiál na jejich stavbu, který bude v souladu s domem a zároveň podobného charakteru jako jsou např. kameny použité v zahradě. Ale to zase jindy...

Inspirace

Cesty trávníkem zahrady Vkusně provedená cesta okolo domu

Další články

Všechny články