Malá a stinná zahrada

Když se řekne stinná zahrada, tak si každý představí vlhko, chladno a nevlídno. Představte si, malou, stinnou zahradu, přesto velmi citlivě založenou. Je to městská zahrada ve vilové čtvrti. Majitel je vášnivý skalničkář a milovník rhododendronů a azalek. Tím je ovlivněn styl celé této zahrady.

Pozemek je dlouhý a úzký. Ze všech tří stran přistíněný vysokými stromy. Je to svažitý terén, který je rozdělěn na dvě části velkou skalkou. No, spíš to vypadá na skálu. Horní část pozemku u domu, tak bylo možné trochu vyrovnat a vytvořit kruhový trávník. Přes kamenné schody se dostaneme na dolní část zahrady. Působí velmi příjemně a člověk by ani netušil, že je ve městě. Proto si tu majitelé umístili posezení ve stínu vysokých stromů s výhledem na skalku. Tady se nám teprve ukáže v celé své kráse. Záhony nejsou jen po obvodu zahrady, vybíhají do prostoru a vytváří tajemná zákoutí.

Rostliny středem pozornosti

Rostliny jsou zde středem pozornosti. Všude, kam se podíváte, jsou rhododendrony, azalky a spouta stínomilných, tzv. doplňkových rostlin. V kombinaci s jehličnany je vytvořeno ideální prostředí pro tyto rostliny s lehce kyselým pH (ukážeme si některé rostliny a jejich názvy). Skalka je jedno z míst, kam svítí slunce. Tam majitel zasadit typicky suchomilné skalničky.

Máte malou zahrádku? Nebojte se odvážných řešení. Když si prostor dobře rozdělíte a vše naplánujete, můžete mít na malém prostoru i lesík, potůček i jezírko.

Inspirace

Malá ale pěkná zahrada Malá zahrada Malá zahrada

Další články

Všechny články