Jak zvětšit roh v malé zahrádce

V malé zahradě musíme velmi pečlivě šetřit s místem. Je potřeba využít různých optických fíglů, abychom prostor spíš zvětšili, aby zahrádka vypadala větší, než skutečně je. Měli bychom se vyvarovat větších jehličnanů a staveb, které příliš zasahují do prostoru.

Ukážeme si, jak je možné vylepšit místo, kde ještě nedávno stála pergola. Svým charakterem to byla tmavá, těžká stavba a majitelé měli správný pocit, že se sem prostě nevejde a že místo potřebuje totální rekonstrukci.

Jak na to

Snahou bylo dostat sezení co nejblíž k plotu, začlenit co nejvíc rostlin, celé to zastínit a ještě propojit s domem. Řešení, které jsme zvolili je velmi vzdušné a prosvětlené. Na zemi je pískovcová dlažba, rostliny porostou z gabionu podél zdi. Ten je vyplněn také pískovcem a zastínění tvoří trojúhelníková stínící plachta. Všechno jsou to světlé materiály. Sedačky si majitelé vybrali v hnědé kontrastní barvě. Ta na světlém pozadí velmi pěkně vynikne. Prostor se viditelně zvětšil a to je také zásluha vysoké dřevěné stěny. Jednak celý prostor hezky schová, zároveň se tím celý roh vytáhl do 3.rozměru. A to všechno na stejném půdorysu jako původní pergola.

Roh jsme propojili s domem šlapákovou cestou opět z pískovce prosypaného kačírkem. Okraje tvoří dva oblouky, které prostor otevírají a opět zvětšují.

Výběr materiálů a barev je velmi osobní záležitost. Dovedu si představit stejný roh v úplně jiných barvách a materiálech. Tímto způsobem můžete ovlivnit to, jak se budete v tomto koutě cítit.

Inspirace

Optické triky pro malou zahradu Optické triky pro malou zahradu

Další články

Všechny články