Jděte na věc s nadhledem

Tvořte zahradu s nadhledem. Jinými slovy, jak pěkná bude zahrada, když ji budeme mít rozmyšlenou.

Je to podobné jako, když vybíráte a zařizujete byt. Někdo má rád velký, vzdušný a otevřený prostor bez příček a zbytečných dveří, prostor, kde je možné použít jen několik zajímavých a dominantních kusů nábytky. Někdo jiný se zase lépe cítí v menším prostoru, kde příčky a dveře přesně vymezují jednotlivé místnosti.

Tento přístup můžeme použít i při tvorbě zahrady. Jen nesmíme zapomenout, že ať je zahrada malá nebo velká, ať ji nově zakládáme nebo rekonstruujeme, je nutné vidět ji jako celek, ne osazovat každý roh samostatně. Dobře uspořádaná zahrada se vyznačuje účelným a zajímavým členěním celého prostoru.

Načrtněne si plánek

K tomu nám pomůže jakýkoliv plánek, kde si alespoň naznačíme důležité prvky zahrady; trávník, záhony, místo pro posezení, zpevněné plochy, kamínkové plochy, kompost na biol. odpad, apod.

Součástí plánku je samozřejmě výsadba (pro ni platí řada pravidel, aby zahrada vypadala zajímavě a přirozeně). Základní kostra zahrady jsou stromy a velké keře  (to jsou solitéry). Důležitý je i výběr živého plotu. Menší rostliny (keříky a trvalky sázíme vždy do skupin – větší počet rostlin stejného druhu – tvoří podsazení solitérních rostlin. Solitéra je zajímavá rostlina, strom (listnatý, jehličnatý), větší keř s pěkným květem nebo s neobvyklými listy, ozdobná travina. Pro milovníka vzdušnějšího prostoru by byla zahrada v této chvíli vymyšlená.

Členění prosotru zahrady

Kdo si libuje v členitějším prostoru, může dál pokračovat a prostor ještě dál rozdělit různými dělícími prvky. Můžou to být různé zídky, dřevěné příčky, jednoduchá prgola nebo jen jedna mohutnější rostlina, případně živý plot nebo několik větších nádob s rostlinami. Dělící prvky nesmějí být příliš mohutné, měli by nám umožnit "nenápadný průhled" do další části zahrady. Pouhým rozdělením prostoru zahrady na několik částí můžeme dosáhnout zajímavého efektu. Jak rostliny porostou, stávají se jednotlivé kouty zahrady tajemné a plné napětí.

Inspirace

Zařiďte si zahradu promyšleně Jakýkoliv náčrtek zahrady je lepší než žádný

Další články

Všechny články