Bohaté možnosti popínavých rostlin

Popínavé dřeviny nabízejí bohatou škálu zajímavých možností. Některé z nich dosahují až 10m výšky. Když jim dáme možnost, postavíte jim třeba takovouto treláž, což je konstrukce, která to tu všechno drží, můžou za velmi krátkou dobu zahalit ošklivou zeď nebo třeba celou zahradu. To by byla pěkná divočina, proto nevysazujte popínavky všude, porostou tak rychle, že je nebudete stačit usměrňovat. Osazujte je jen na některých místech. Nechte tu a tam něco ovinout nebo popnout, schovat nebo naopak zdůraznit.

Určete si místo a pak si zjistěte, která popínavka se tam hodí. Mají totiž různé způsoby, jak dosáhnou potřebnou výšku. Některé se přichytí kořínky jako hortenzie a břečťan, přísavník třícípí se zase pne pomocí přísavných destiček. Proto je používejte hlavně na ozelenění větší zdi nebo kamenného plotu.

Popínavé rostliny na zahradě

Druhy popínavek

Přísavník pětilistý můžete použít i na ozdobu mříže nebo pletiva. Píše se sice, že má také přísavné destičky, ale já s ní mám dobré zkušenosti jako s ovíjivou liánou. Pomocí ovíjivých listových řapíků a úponů šplhá i klematis. Tyto popínavky mají jemnou strukturu a nechávají průhled do další části zahrady přes mřížoví.

Jiné druhy zase šplhají pomocí ovijivých stonků. Modře i bíle kvetoucí vistárie je elegantní. půvabná a voňavá, takže se hodí do romantického koutu s pergolou. Ale pozor klame svojí jemnou strukturou, protože starší dřevité stonky dokáží omotat konstrukci tak, že ji mohou poškodit.

Kořeněnou vůni a drobné vínové květy má nyní akébie. Krásný způsob jejího použití je nenápadná drátěná zástěna garážového stání popnutá právě touto akébií. Odděluje odpočinkovou část a její jemná struktura krásně kontrastuje s kameny. Můžeme k ní přidat i zimolez, který se ovíjí stejným způsobem a kvete zase v létě. Drátěná opora je navíc úžasně moderní.

Růže

Speciální kapitola jsou růže – pnoucí růže totiž nejsou klasické popínavé liány. Mají zato trny, kterými si hledají cestu vzhůru. To, že se růže používá k výzdobě loubí a altánů je známá věc, ale zkuste starý suchý kmen stromu nebo velkou větev nechat někde na slunci porůst břečťanem, růží a klematisem najednou? Uvidíte, že je to zajímavá kombinace třeba s kameny a vodou.

Popínavé rostliny na zahradě

Další články

Všechny články