Žluté barvy nebudete litovat

Žlutá barva působí na zahradě vždy příjemně. Mezi temnými zelenými tóny září a její teplá slunečná barva je první, která se ještě v zimě na zahradách objevuje. Kvetou vilíny, jasmíny nahokvěté a lískovníčky. S příchodem jara se objeví žluté narcisy a i tulipány mohou být žluté. Pak začínají kvést zlatice (forsitie). V květnu je to se žlutou špatné. Takže, pokud nechcete mít v tuto dobu na zahradě žlutou jen pampelišku, pořiďte si nějakou rostlinu, která má žluté listy.

Zajímavý doplněk v podstatě ke každé dominantní rostlině je tavolník japonský Golden princes, žlutolistý kultivar. Je nízký, žluté lístky se postupně vybarvují do oranžova a na jaře nám místo, kde je vysazený, krásně prosvětlí. Sázejte ho ve skupinách, vytvoříte žlutý koberec.

Nabídka žlutě zbarvených rostlin

Úžasný keř je podle mého názoru tavola kalinolistá, opět žlutolistý kultivar s názvem Dart´s gold. Má opravdu listy jako kalina, svítivě žluté. Můžeme jí vysadit jako kontrastní bod v záplavě zeleně, nebo v kombinaci s vínovou barvou např. vínové okrasné třešně (Prunus ceracifera nigra). Nebo experimentujte a pokuste se o kombinaci tón v tónu s pryšcem mnohobarvým (euphorbia polachroma), jehož květy vypadají jako žluté listy a doplňte vrbinou penízkovou. Ta se vybarvuje do žluta, když je na slunném místě a tvoří rychlerostoucí půdní pokryv.

Překvapením bude pro Vás asi žlutolistý černý bez. Není to ta léčivka, která roste u každé cesty, na okraji lesa a tvoří husté houští. Toto je okrasná forma, je to menší, pomalu rostoucí keřík s prostříhanými žlutými listy. Působí velmi jemně a opět nádherně kontrastuje s těžkými zelenými tóny jehličnaté výsadby.

Na volném nevyužitém místě můžete kažý rok vysít žlutý impresionistický obraz. Z jednoho tónu žluté do druhého budou přecházet aksamitníky, třapatky a slunečnice.

Další články

Všechny články