Jak si vytvořit pohledovou clonu, aby vypadala přirozeně

Máte-li pozemek, který vyžaduje vytvoření pohledové clony, pozemek, který není obrostlý žádnou bujně rostoucí vegetací, nerostou tu v okolí žádné stromy ani náletové ani uměle vysazené, pak jsou následující řádky určené právě Vám.

Je potřeba zahradu zútulnit, vytvořit z rostlin nějaký lem, rámec, který navodí pocit soukromí. Zároveň musí plnit funkci pohledové a někdy i protihlukové clony. A protože je to ničím nechráněné místo, zvolené rostliny musí vydržet i silné větry a zároveň prudké letní slunce.

Pohledová clona na zahradě z rostlin

Styl výsadby by měl odpovídat požadavkům majitele zahrady. v podstatě se nabízejí dvě možnosti:

Výsadbu zvolit pokud možno co nejpřirozeněji

Volíme rostliny, které nejsou stříhané a speciálně šlechtěné, které nevypadají exoticky, většinou to jsou kultivary, které svojí volnou strukturou zapadají do přírodních výsadeb. Pohrajeme si i s výškami a umístěním, aby celá kompozice působila nenásilně. Jako vertikální prvek jsou vysazeny 3 borovice s vyšším kmenem, 2 břízy, katalpa a pro spestření barevnosti javory. Koruny stromů začínají až nad plotem, máme tedy možnost do výše plotu něco vysadit – sibiřská svída, vínová tavola kalinolistá, o něco nižší mahonie, u trávníku doplníme nižší půdokryvné růže, šalvěj, žlutá mochna, případně něco plazivého a nezbývá než počkat, až se to celé zapojí.

Výsadbu zvolit formálně

Většinou se vybírá malé množství druhů rostlin. V našem případě můžeme do živého plotu zvolit neopadavý jehličnan – tis (červený, japonský nebo prostřední) nebo Thuji smaragdovou . Při pravidelném střihu se rostliny rychle zapojí a vytvoří neprůhlednou stěnu. Na přesně zvoleném místě vysadíme 1 velký strom s pořádnou korunou a s kmenem vyšším než stříhaný živý plot (borovice černá nebo opadavý javor mléč, lípa s kulovitou korunou apod.). Svah necháme porůst nízkým skalníkem nebo jalovcem a jako protiváhu stromu zasadíme kulovité borovice nebo velké buxusy a pro zjemnění jednu travinu.

Inspirace

Pohledová clona na zahradě z rostlin

Další články

Všechny články