Široká nabídka rostlin pro zahradu

Skladba rostlin je na zahradách velmi rozmanitá a to je v pořádku. Jedině tak se může dojem ze zahrady průběžně po celý rok měnit. Rostliny si rostou každá svým tempem, některé jsou drobounké, jiné mají za několik měsíců obrovské přírůstky. Můžeme z obrovského množství odrůd rostlin vybrat ty, které se dají usměrnit a pak porostou, jak potřebujeme. Protože i tvarování patří do zahradní architektury.

Mluvili jsme o popínavkách, dnes si představíme rostliny, které můžeme také nechat pnout, přitom to klasické popínavky nejsou, jen se tak tváří. Rostou rychle a mají dlouhé výhony. Pěknou ukázkou je brslen fortuneův (zelenožlutý nebo zelenobílý kultivar) – s oporou (strom nebo dřevěná mříž) vyroste až několik metrů. Protože v našich podmínkách popínavky moc bujně nekvetou, je to příjemné oživení a doplnění zelených stěn.

Nepravé popínavky

Skalníky jsou rychle rostoucí rostliny, některé z nich mají pevné větve, které se obloukovitě přiklánějí k zemi. Např. skalník vodorovný se může opřít o plot nebo vyvázat ke zdi a bude tvořit takové pěkné ploché vějíře. Zajímavý je i skalník plstnatý. Jeho okrasná hodnota je podle knih prý malá, ale mě připadá úžasný. Aby mohl ozdobit plot nebo stěnu, musíme mu trošku pomoct.

Hlohyně šarlatová je další keř, který se dá přizpůsobit našim představám. Může růst volně až do 5m výšky, nebo ho můžete stříhat do koule, ale dá se z něho udělat i popínavka, když jí umístíte ke zdi a budete stříhat větve, které rostou do prostoru. Když bude rostlina takto chráněná, může mít i přes zimu nějaké listy a neomrzne Vám.

Zajímavý je i jasmín nahokvětý kvete uprostřed zimy nádherně vonicími žlutými květy nebo kerria japonská (zákula), která kvete zase na jaře. Jejich větve se ohýbají všemi směry, proto se musejí prořezávat. A když je taková kerrie opřená ještě o zeď a vyrůstá z malé štěrbiny mezi domem a dlažbou, vynikne krásně struktura rostliny i cihlové zdi.

Inspirace

Nepravé popínavky se také umí pnout

Další články

Všechny články