Všestranně použitelný kámen

V zahradní architektuře není jiného prvku, který by měl tak všestranné využití jako kámen. Kámen v zahradě může být jak funkčním, tak i okrasným prvkem zahradní úpravy. Na rozdíl od rostlin nepodléhá proměnám v čase. Snad jen díky slunci, větru, sněhu a dešti získává patinu, což jeho vzhledu svědčí.

Dlažby, obklady, fasády, schody, zídky se ve spojení se slovem kámen stávají synonymem pro atraktivní vzhled, solidnost, stabilitu a dlouhověkost. Kámen má spoustu druhů, forem, tvarů, barev, struktur, detailů a odlišností, které z každého kusu dělají neopakovatelný originál. Jednotlivé kamenné prvky se mohou stát jak základním charakteristickým rysem celé stavby, tak ji mohou pouze dotvářet a podtrhovat tak jako tato kamenná cesta uprotřed bujné výsadby.

Kámen jako dekorace zahrady

Vhodně zvolený kámen

V okrasných zahradách využíváme valouny, štěrky, kačírky a drtě různých barev a frakcí na obsypové a jiné dekorace. Můžete z nich vytvořit plochy různé barevnosti a struktury a dodat zahradě nádech exotiky. Ovšem i zde platí, že méně je více. Nekombinujte příliš velké množství druhů. Používejte větší plochy, samozřejmě s ohledem na velikost zahrady. Pro ozvláštnění štěrkové plochy můžeme umístit větší solitérní valouny, které budou příjemně kontrastovat. Štěrkové nebo kamínkové plochy nemusí být vždy rovné. Jejich výhodou je to, že dokáží srovnat případné nesrovnalosti ve výškách terénu nebo že nám dovolují velmi rychle a efektně vymodelovat terén a vytvořit např. "suchý potok".

Sázení rostlin do stěrku či oblázků

Do oblázků nebo štěrku můžete také sázet rostliny. Buď jako solitéru s velkými listy nebo zajímavý jehličnan (zakrslá borovička), bonsaj a nebo skupiny trvalek. Kamínky tak překrývají volá místa půdy a nahrazuji třeba mulčovací kůru. Důležité je připravit pro takové řešení záhon: folie proti prorůstání rovnoměrně po celé ploše, sázení a nakonec opatrné přisypání. V tomto případě kačírku.

Suché zídky

Volně skládané kameny do tzv. suchých zídek se hodí do volnějších přírodních vesnických zahrad. Často bývá fukční a drží svah proti sesunutí, vršek svahu zpevňují svými kořeny rostliny. Nejlepší je vybírat kameny z nejbližšího okolí jednak kvůli cenové dostupnosti, zároveň jsou tam doma a působí nenásilně a přirozeně. Aby dojem z tohoto svahu byl dokonalý, použijeme ještě ten samý materiál kamene jako menší kousky k pokrytí míst mezi rostlinami.

Inspirace

Kámen ohraničující jezírko na zahradě Kamenný štěrk vytvářející svah okolo domu

Další články

Všechny články